آندایز آلومینیوم

پوشش‌های اکسیدی

بسیاری از فلزات به اکسید شدن تمایل دارند و لایه‌ی نسبتاً پایداری از اکسید، روی آن‌ها تشکیل می‌شود. در شرایط معینی این لایه‌ی اکسید محافظت کننده است و از خوردگی سطح فلز جلوگیری می‌‌کند. در عمل، با استفاده از این خاصیت، لایه‌ی اکسیدی یا هیدروکسیدی موجود بر روی فلزات را تقویت می‌کنند و یا باعث ایجاد این لایه می‌شوند. به این نوع عملیات سطحی، ایجاد پوشش‌های تبدیلی و یا اکسیدی می‌گویند.

روش های ایجاد لایه‌ی اکسیدی روی فلزات

به طور کلی لایه اکسیدی بر روی فلزات در دو روش ایجاد می شود
laboratory-icon

روش شیمیایی

بر اثر جذب فلز یا اکسید فلزی روی سطح که باعث ایجاد یک لایه‌ی پایدار می‌شود.

battery-icon

روش آندی یا الکتروشیمیایی

در این روش، اکسید فلز در شرایط کنترل‌ شده تشکیل شده و کاملاً متراکم می‌باشد و یا بر اثر عملیات بعدی متراکم و غیرقابل‌ نفوذ خواهد شد

مراحل آندایزینگ آلومینیوم

آندایزینگ آلومینیوم فرایندی الکتروشیمیایی برای ضخیم‌ ترکردن لایه‌های اکسیدی موجود بر روی فلزات فعال نظیر آلومینیوم می‌باشد. این لایه‌ی آندی، برای مقاصد مختلف از درب و پنجره آلومینیوم و ترمال بریک ساختمان، پنل مشبک دکوراتیو تا تجهیزات هوا- فضا به کار می‌رود.

رنگ آندایز آلومینیوم

رنگ کردن آلومینیوم آنودایز شده مانند رنگ آمیزی ساده نیست. برای اجرای آن نیاز به علم و تخصص می‌باشد. برخی مشکلات ممکن است در رنگ آنودایز آلومینیوم بوجود بیاید بنابراین، لازم است که توسط متخصص و با دستگاه های پیشرفته انجام شود. پوشش آندی یک ماتریس شش ضلعی از اکسید آلومینیوم است، منافذ ماتریس با مولکول های رنگی به دام افتاده و پر می شوند.

آندایزینگ رنگی آلومینیوم

دو روش برای افزودن رنگ به آلومینیوم هنگام آناداینگ رنگی آلومینیوم وجود دارد.

  • رنگ آمیزی الکترولیتی : در این قسمت فلز در محلولی از نمک های فلزی غوطه ور شده و منافذ را پر می کند. پوششی بسیار محکم که در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز مقاوم است. این رنگ ها معمولا به رنگهای برنز یا سیاه محدود نمی شوند و طیف گسترده ایی از رنگهای طلایی ، شامپاینی را شامل میشود.
  • رنگ آمیزی : این روش ، روشی آسانتر است. در این قسمت فرایند آنودایزینگ رنگی آلومینیوم در مخزن رنگ غرق شده و رنگ در منافذ جذب می شود و سپس سطح آن در آب یونیزه شده می جوشد تا هرگونه واکنش بعدی را متوقف سازد.

آندایزینگ رنگی آلومینیوم

روند آندایزیگ آلومینیوم بگونه ای است که می توان میزان ضخامت لایه اکسید آلومینیوم را در آلیاژهای مختلف آلومینیوم افزایش داد. آندایز رنگی آلومینیوم یکی از بهترین روش های پوشش دهی آلومینیوم می‌باشد. و این فرایدعاملی میشود تا سطح آلومینیوم در برابر شرایط بد جوی واکنش نشان ندهد زیرا با بوجود آمدن یک لایه اکسید برروی سطح ورق یا پروفیل آلومینیوم مقاومتشان در برابر زنگ زدگی و اشعه ی نور خوشید بسیار بالا می‌رود. در نتیجه بهترین روش برای نگهداری از آلومینیوم استفاده از آنودایز رنگی آلومینیوم است.

مراحل اصلی در آندایز

  • تمیز کردن : چربی‌گیری و تمیز کردن با حلال‌ها و یا مواد قلیایی
  • اچ‌ کاری : لایه‌برداری یا اچ‌ کاری توسط محلول سودا که مات شدن سطح را نتیجه می‌دهد
  • آندایزینگ کردن : ایجاد پوشش اکسیدی توسط جریان برق بر روی سطح آلومینیوم در حمام اسید سولفوریک

عملیات آندایزینگ مانند سایر روش‌های پوشش دادن شامل مراحل مختلف آماده‌سازی سطح می‌باشد

  • رنگ زدن (الکتروکالرینگ) : رنگ کردن سطح متخلخل توسط نمک فلزات معدنی با استفاده از جریان برق

 

  • آب‌بندی (سیلینگ) : در این مرحله، سوراخ‌های فیلم متخلخل، هیدراته شده (آلومینیوم اکسید هیدارته/ بوهمیت H2O پُر می‌شوند.